"Zmień myślenie, zmienisz wszystko",
czyli jak techniki wizualizacyjne wpływają na wyniki biegowe
Dlaczego trening mentalny odgrywa tak ważną rolę? Czym różni się wizualizacja od treningu wyobrażeniowego? Jakie korzyści płyną ze stosowania technik wizualizacyjnych?
Na temat wizualizacji porozmawialiśmy z psychologiem sportowym - Jagodą Nowik oraz dwoma zawodnikami: Mateuszem Jasińskim, popularyzatorem biegania, ultramaratończykiem oraz z Łukaszem Lipką, doradcą klienta w Sport Guru i początkującym triathlonistą.
Motywacja do biegania. Jak być bardziej wytrwałym biegaczem?
Jak pokazują badania, za naszą wytrwałość i konsekwencję nie odpowiadają dobre chęci, nie odpowiada też sama motywacja do danej aktywności, a mechanizm zwany „mięśniem” silnej woli. Jak każdy mięsień możemy go wytrenować!
NASZA MOTYWACJA I NASZE NASTAWIENIE MA WPŁYW NA NASZE DZIECI
W naszej głowie odbywa się ciągła rywalizacja pomiędzy, nazwijmy to, dwoma wersjami naszego JA – „Ja 1” i ”Ja 2”. Te dwie wersje „Ja” codziennie rywalizują o realizację sprzecznych ze sobą celów. Jedno „Ja” ma ochotę na tabliczkę czekolady, drugie „Ja” mówi, zjedz banana. Brzmi znajomo?
7 rad, które pomogą ci w ćwiczeniu silnej woli ... czytaj dalej
Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie fundacji LOTTO "Milion Marzeń" oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w raporcie z badania aktywności fizycznej gimnazjalistów pod kątem „odpadania” z ze sportu pt."(Bez)powrotnie utracona aktywność", stwierdza, że proces ten zaczyna się już w szkole podstawowej. Już w klasach V-VI regularnie ćwiczy 45,2% chłopców oraz 30,9% dziewczynek. Z kolei w gimnazjum przychodzi juz prawdziwy kryzys: 28,5% chłopców w wieku 13-14 lat deklaruje, że przynajmniej godzinę dziennie poświęcili na umiarkowaną aktywność fizyczną, dziewcząt raptem 23%. Później jest tylko gorzej!
Dlaczego tak się dzieje i czy my – dorośli możemy to zmienić? ...czytaj dalej
Z końcem 2014 roku. zostałam zaproszona do skomentowania wyników ogromnego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia jakim był Narodowy Spis Biegaczy. Jako współautora projektu treningu mentalnego dla biegaczy amatorów pt. „Głowa Rządzi Biegaczem” poproszono mnie o skomentowanie rozdziału pt. „Motywacja do biegania” czyli dlaczego biegamy? (s.31).
Zachęcam oczywiście do lektury całego raportu. > Pobierz PDF
Narodowy spis biegaczy
Dlaczego warto biegać zimą?
Czy psychologia sportu ma coś do powiedzenia na ten temat?
Zima hartuje. To, że hartuje ciało - dla części biegaczy jest oczywiste, co nie znaczy przyjemne. Ale czy można powiedzieć, że hartuje też ducha i jak znaleźć motywację do biegania zimą? Postaram się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących motywacji do biegania zimą.
Głowa rządzi biegaczem
"Głowa rządzi biegaczem" to idea, która ma na celu przybliżać metody, techniki, narzędzia, które pozwolą efektywniej funkcjonować w sporcie i poza nim. W audycji 22 października rozmawialiśmy o tym jak mentalne aspekty biegania, nie tylko profesjonalnego, ale również czysto amatorskiego i rekreacyjnego, mogą przekładać się na inne aspekty życia. W audycji udział wzięli: Jagoda Nowik, Remigiusz Kinas i Bartosz Berendt.
Dobrze ustalone cele to świetna motywacja do biegania
Wydaje się, że każdy biegacz ma w zanadrzu co najmniej kilka biegowych celów na dany rok. Jednak nieliczni rozpatrują je w szerszej perspektywie. Umiejętności ich programowania brakuje szerszego kontekstu, a reguły odpowiadające za powodzenie realizacji celów są pomijane. Skutkiem tego są kontuzje, rozczarowania, zmęczenie, zniechęcenie, a w najgorszym wypadku rezygnacja ze sportu i własnych marzeń.
Głowa rządzi biegaczem – zaproszenie na warsztaty
Jakiś czas temu prowadziłem treningi przygotowujące do BMW Półmaratonu Praskiego. Przychodziła tam jedna dziewczyna, która zadawała dużo pytań. Już się wszyscy rozchodzili, a ona zawsze uśmiechnięta dopytywała o różne szczegóły. Z bratem z chęcią odpowiadaliśmy, ale nie mieliśmy pojęcia, że dziewczyna też związana jest ze sportem. Nazywa się Jagoda Nowik, odezwała się do mnie po kilku tygodniach ze swoim nowym projektem. Okazało się, że jest psychologiem sportowym i wraz z kolegą, Remigiuszem Kinasem ruszają z autorskim projektem „Głowa rządzi biegaczem”.