top of page

PSYCHOLOGIA SPORTU TO GŁÓWNIE OPTYMALIZACJA FUNKCJONOWANIA

Czym zajmuje się psycholog w sporcie?

 

  • Optymalizacją funkcjonowania zawodnika

        – głowa       jest po to by pomagać ciału

  • Treningiem mentalnym

        – głowę       tak jak ciało można trenować i tak jak trening ciała  -   wymaga systematyczności

  • Edukacją

        – bo prewencja  jest lepsza niż naprawianie czy leczenie

  • Interwencją kryzysową - pomocą w trudnych sytuacjach

       – po kontuzji //po dotkliwej porażce //gdy kończy się kariera //w sytuacjach wzmożonej presji

 

Jak wygląda wspólpraca ze mną?

 

1. Napisz // zadzwoń i umów się na spotkanie.

2. Pierwsza konsultacja to WYWIAD

- zbieram informacje od zawodnika

i jego otoczenia,

- poznaję specyfikęTwojej dyscypliny oraz oczekiwania związane ze współpracą.

3. DIAGNOSTYKA

- sprawdzam obszary funkcjonowania zawodnika aby zaproponować INTERWENCJĘ // PLAN DZIAŁANIA - do Twojej akceptacji.

5. Podczas sesji ĆWICZYMY, zajmujemy się PSYCHOEDUKACJĄ i rewidujemy PLAN DZIAŁANIA.

6. Proces współpracy oparty jest na WSPARCIU zawodnika we wdrażaniu i adaptowaniu wypracowanych sposobów radzenia sobie w sytuacji problemowej.

7. ...tak aby w efekcie zawodnik stał się SAMODZIELNY w podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach.

4. Zazwyczaj spotykamy się 1 raz w tyg., z biegiem czasu przy regularnej współpracy możemy przejść do spotkań 1 raz co 2tyg.

Czas pomiędzy to czas na PRACĘ WŁASNĄ - testowanie narzędzi i sprawdzanie planu w DZIAŁANIU.

Pracuję w nurcie psychologii sportu pozytywnego.

 

Co to takiego?

 

stosowana psychologia sportu implementowana jest w oparciu o metody, które wymagają od zawodnika wysiłku i zaangażowania, a także intensywnego, systematycznego, sumiennego ćwiczenia w „prawdziwych” (czyli tych spoza gabinetu) sytuacjach życiowych i sportowych. Jednym z ważniejszych celów stawianych przez psychologa sportu,  jest wyposażenie zawodnika w narzędzia i nauczenie, jak radzić sobie z wyzwaniami, które pojawią się już po zakończeniu konsultacji, samodzielnie - w przyszłości. Dlatego tak ważna jest systematyczność, otwartość i zaangażowanie zawodnika oraz jego praca własna we współpracy z psychologiem sportu. Trening głowy to TRENING jak każdy inny, sam się nie zrobi, a zrobiony dobrze zaprocentuje w przyszłości.

 

psychologia sportu pozytywnego

Świat goni za wynikiem! W nowoczesnych szkoleniach dla sportowców, trenerów i rodziców zaangażowanych w sport uczestniczą różni specjaliści, których celem jest wzmocnienie potencjału, wydajności, co za tym idzie wyników sportowych. Od lat 80-tych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów współpracujących przy optymalizacji sportowej, którzy współpracują z klubami oraz sportowcami najwyższej rangi, w tym z Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich.

Psychologia sportu pozytywnego propaguje realizację sukcesu w sporcie, w oparciu o pełne zaangażowanie i pasję zawodnika, który funkcjonuje w sporcie długo, poprzez równoległą budowę długoterminowych i realnych - celów sportowych i życiowych w czym pomaga min. wdrożenie mistrzowskiego przygotowania sportowego opartego o 4 podstawowe filary:

  1. trening fizyczny

  2. trening taktyczny

  3. trening techniczny

  4. trening mentalny

Tak wieloaspektowo pojmowany sukces stanowi gwarancję utrzymania sprawności fizycznej po zakończeniu kariery oraz umożliwi przełożenie go na sukces w życiu osobistym.

 

źródło: Fundacja Sportu Pozytywnego, Aleksandra Pogorzelska

Wartości MASTERMIND, czyli mogę więcej !

 

arzenia

 

ktywność

 

iła

 

rening, Twoja praca, Twoja dyscyplina, Twoja radość, Twój mastermind

 

nergia

 

ozwój

 

yśli

 

ndywidualne podejście

 

owość

 

eterminacja

 

Co cechuje współpracę ze mną?

 

  • otwartość, zaufanie i etyka zawodowa - bo budowanie dobrych relacji opartych na zaufaniu, to podstawa współpracy a jako dyplomowany psycholog działam w oparciu o kodeks etyczny psychologa.

  • profesjonalizm - wykorzystuję rzetelną, sprawdzoną i najnowszą wiedzę. 

  • praktyczne podejście - bo czym jest nauka bez możliwości jej praktycznego zastosowania?!Dlatego zawodnik jest angażowany we współtworzenie narzędzi jemu służących.

  • indywidualizm we współpracy - bo każdy zawodnik jest inny a dyscypliny sportu mają różną specyfikę. Żeby efektywnie  wspierać muszę znać rzeczywiste potrzeby klienta. Wchodząc do środowiska sportowego jestem uważnym obserwatorem, aktywnym słuchaczem, zadaję dociekliwe pytania a czasem prowokuję. Zaczynam od poznania dyscypliny z którą współpracuję i zbudowania zaufania. Dopiero taki stan rzeczy pozwala mi dobierać narzędzia, aktywnie wspierać  samodzielność, kreatywność i wytrwałość w budowaniu umiejętności, efektywnych nawyków, rozwoju i osiąganiu celów.

  • holistyczne traktowanie zawodnika - bo zawodnik to przede wszystkim człowiek.

  • kreatywność - korzystam z różnorodnych narzędzi i dobieram je do osoby i jej potrzeb - inaczej pracuję z dziećmi, inaczej z młodzieżą i dorosłymi. Oprócz wiedzy psychologicznej w  swojej pracy korzystam z narzędzi coachingowych, filmów video, gier planszowych i komputerowych. Posiadam certyfikat uprawniający mnie do pracy z biofeedbackiem HeartRate Variability (HRV). Biofeedback to metoda, która dostarcza informacji zwrotnych o wydajności zawodnika sprawiając, że wzrasta jego samoświadomość oraz kontrola nad własnym ciałem. Historia Biofeedback sięga lat siedemdziesiątych i wówczas była wykorzystywana między innymi w bieżącej działalności NASA. W Polsce stała się popularna dzięki współpracy prof. Jana Blacharza z Adamem Małyszem, który jak sam podkreśla, była jednym z elementów wchodzących skład jego treningu mającym istotny wpływ na jego sukcesy. Jest to narzędzie przydatne min. w nabywaniu 

  • umiejętności efektywnego relaksowania

  • umiejętności efektywnej koncentracji uwagi

  • umiejętność efektywnego zarządzania poziomem własnej energii       

– Wszystko po to aby zapewnić jak najwyższą jakość dostarczanego serwisu.

bottom of page